Our leaders

TIES Executive Committee

Dan Luth (Burnsville), Chair

District Representative for:

Bloomington
St. Cloud    
Minnetonka    
Burnsville-Eagan-Savage     
Eden Prairie    
Edina
Stillwater    

   

John Schultz (Hopkins), Vice Chair

District Representative for:

Hopkins    
Forest lake    
Centennial        
St. Michael-Albertville
Buffalo-Hanover-Montrose

 

Spring Lake Park        
WSP-Mendota Hts-Eagan    
St. Louis Park
St. Francis
Hastings

 

Michael Bash (Orono), Treasurer

District Representative for:

Richfield        
New Prague
Monticello    
Inver Grove Heights    
South St. Paul    
Chisago Lakes    
Mahtomedi
Big Lake    
Columbia Heights

 

North Branch    
Fridley    
Orono     
Red Wing        
Brooklyn Center
Westonka    
Jordan    
St. Anthony-New Brighton    
Pine City

 

Intermediate District 287    
Howard Lake-Waverly-Winsted        
Hinckley-Finlayson    
Rush City    
East Central    
Intermediate District 917    
Randolph

Deb Henton (North Branch), Clerk

     

David Law (Anoka-Hennepin), Board Member

District Representative for:

Anoka-Hennepin

   

Scott Thielman (Buffalo-Hanover-Montrose), Board Member

Jim Burgett (Osseo), Board Member

Denise Pontrelli (Stillwater), Board Member

Jim Skelly (Lakeville), Board Member

 

TIES Joint Board Members

Anoka-Hennepin 
David Law, Superintendent
TIES Executive Committee
Marci Anderson, Board Member

Big Lake
Steve Westerberg, Superintendent
Open, Board Member

Bloomington
Les Fujitake, Superintendent
Jim Sorum, Board Member

Brooklyn Center
Mark Bonine, Superintendent
Jeff Palm, Board Member

Buffalo-Hanover-Montrose
Scott Thielman, Ed.D., Superintendent
TIES Executive Committee
Dave Wilson, Board Member

Burnsville-Eagan-Savage
Joe Gothard, Superintendent
Dan Luth, Board Member,
TIES Executive Committee

Centennial
Brian Dietz, Superintendent
Kathryn Timm, Board Member

Chisago Lakes
Joe Thimm, Superintendent
Tom Lawlor, Board Member

Columbia Heights
Kathy Kelly, Superintendent
Hala Asamarai, Board Member

East Central
Andrew Almos, Superintendent
Julie Domogalla, Board Member

Eden Prairie
Curt Tryggestad, Superintendent
David Espe, Board Member

Edina
Ric Dressen, Ed.D., Superintendent
Leny Wallen-Friedman, Board Member

Forest Lake
Linda Madsen, Ph.D., Superintendent
Rob Rapheal, Board Member

Fridley
Peggy Flathmann, Ed.D., Superintendent,
Marcia Lindblad, Board Member

Hastings
Tim Collins, M.A., Superintendent
Scott Gergen, Board Member

Hinckley-Finlayson
Rob Prater, Superintendent
MaryEllen VonRueden, Board Member

Hopkins
John Schultz, Ph.D., Superintendent
TIES Executive Committee
Dave Larson, Board Member

Howard Lake-Waverly-Winsted
Brad Sellner, Superintendent
Jamie Wiech, Board Member

Intermediate District 287
Sandra Lewandowski, Ed.S., Superintendent
Ann Bremer, Board Member

Intermediate District 917
John Christiansen, Ed.D., Superintendent
Dan Cater, Board Member

Inver Grove Heights
David Bernhardson, Superintendent
Lynette Stensgard, Board Member

Jordan
Matt Helgerson, Superintendent
Bob Malz, Board Member

Lakeville
Lisa Synder, Ed.D., Superintendent
Jim Skelly, Board Member,
TIES Executive Committee

Mahtomedi
Mark Larson, Ph.D., Superintendent
Lucy Payne, Board Member

Minnetonka
Dennis Peterson, Superintendent
John Holcomb, Board Member 

Monticello
Jim Johnson, Superintendent
Robbie Smith, Board Member

Mounds View
Chris Lennox, Superintendent
Robert Helgeson, Board Member

New Prague
Tim Dittberner, Superintendent
Kytyn Schoenbauer, Board Member

North Branch
Deborah Henton, Ed.D., Superintendent
TIES Executive Committee
Sarah Grovender, Board Member

Orono
Karen Orcutt, Ed.D., Superintendent
Mike Bash, Board Member
TIES Executive Committee

Osseo
Kate Maguire, Ed.D., Superintendent
Jim Burgett, Board Member
TIES Executive Committee

Pine City
Annette Freiheit, Superintendent
Wendy Leibel, Board Member

Randolph
Michael Kelley, Superintendent
Sara Taylor, Board Member

Red Wing
Karsten Anderson, Superintendent
Mike Christensen, Board Member

Richfield
Steven Unowsky, Superintendent
Crystal Brakke, Board Member

Rosemount-Apple Valley-Eagan
Jane Berenz, Superintendent
Open, Board Member

Rush City
Teresa Dupre, Superintendent
Stefanie Folkema, Board Member

St. Anthony-New Brighton
Robert Laney, Superintendent
Laura Oksnevad, Board Member

St. Cloud
Willie Jett, Superintendent
Open, Board Member

St. Francis
Troy Ferguson, Interim Superintendent
Marsha VanDenburgh, Board Member

St. Louis Park
Robert Metz, Superintendent
Jim Yarosh, Board Member

St. Michael-Albertville
Ann-Marie Foucault, Ed. D., Superintendent
Jennifer Peyerl, Board Member

Shakopee
Rod Thompson, Ph.D., Superintendent
Reggie Bowerman, Board Member

South St. Paul
Dave Webb, Ed.D., Superintendent
Open, Board Member

Spring Lake Park
Jeff Ronneberg, Ed.D., Superintendent
Tony Easter, Board Member

Stillwater
Denise Pontrelli, Superintendent
TIES Executive Committee
Shelley Pearson, Board Member

Westonka
Kevin Borg, Superintendent
Open, Board Member

West St. Paul-Mendota Heights-Eagan
Nancy Allen-Mastro, Ed.D., Superintendent
Joanne Mansur, Board Member